Ana Sayfa / Google Konum Doğrulama / Google My Business Doğrulama

Google My Business Doğrulama

Google my business doğrulama diğer adıyla işletme girişi doğrulama işlemi olarak karşımıza çıkar. bu doğrulamanın yapılması halinde Google tarafından sunulan bazı özelliklerin kullanılmaya başlanması mümkün olur. Yani Google arama ve haritalar üzerinde yer alan iş bilgilerinin yönetilmesi için işletme girişinin doğrulanması gerekir. Doğrulama işlemi, aynı zamanda iş bilgilerinin doğru olması ve bunun yanında bu bilgilere sadece işletme yöneticisi olarak sizin ulaşmanıza imkan tanır.

Google My Business Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google my business doğrulama işlemine başlamadan ilk olarak Google Benim İşletmem girişi oluşturulması gerekir. Ya da işletme girişi için hak talebinde bulunulması yeterli olur. Buna göre yöneticisi olunan bir işletme girişi için alternatif doğrulama yöntemleri aşağıdaki gibidir;

Google my business posta ile doğrulama

Google my business yani işletme girişini posta ile doğrulamak istiyorsanız, öncelikle işletme adresinizi Google Benim İşletmem’e girin. Bunun ardından tarafınıza doğrulama kodu yer alan bir kartpostal gönderilecektir. Genelde kartpostal içinde doğrulama kodunun gelmesi en fazla 14 gün kadar sürer. bunun yanında posta ile doğrulama yapılmak istendiğinde işletme adresinin Google tarafından belirlenen adres girişi yönergelerine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bilgisayardan üzerinden doğrulama kartpostalı talep etmek için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak Google Benim İşletmem üzerinde oturum açın.
 • Daha sonra doğrulamak istediğiniz işletmeyi seçerek Şimdi doğrula butonuna tıklayın.
 • Bunun ardından posta kartı isteği ekranına geçtiğinizde adresinizin doğru olup olmadığını kontrol edin. eğer adreste herhangi bir yanlışlık varsa isteği göndermeden önce gerekli değişikliği yapın. Bunun yanında isterseniz kartpostalın size ulaşmasında yardımcı olması adına isteğe bağlı olarak bir kişi adı da eklemeniz mümkündür.
 • Bu işlemlerin ardından Kartpostal Gönder seçeneğine tıklayın.
 • Sık sık posta kutunuzu kontrol ederek kartpostalın gelip gelmediğini takip edin. Genelde kartpostallar en geç 14 gün içerisinde kullanıcılara ulaşmaktadır. Ayrıca kartpostalın gelmesini beklediğiniz süre içerisinde tekrar yeni bir kod talep etmeyin. Yeni bir kod istemeniz doğrulama işleminin gecikmesine neden olabilir.

Telefonla işletme girişini (my business) doğrulama

Eğer my business yani işletme girişiniz telefonla doğrulama kodu almak için gerekli şartları sağlıyorsa, doğrulama talep etmeniz halinde Telefonla doğrulama seçeneği karşınıza çıkar. Ancak bu seçenek görünmüyorsa işletme girişini postayla doğrulamanız gerekir. Yalnızca belirli işletmeler için geçerli olan telefonla işletme girişi doğrulama yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Öncelikle bilgisayardan Google Benim İşletmem üzerinde oturum açın.
 • Daha sonra ise hangi işletmeyi doğrulamak istiyorsanız onu seçin ve ardından Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlem sonrasında doğrulama kodunu almak için işletmenize ait telefon numarasını direkt olarak yanıtlayabileceğinizden emin olmanızda fayda vardır.
 • Ayrıca telefon numarasına kodun otomatik bir mesajla iletilmesini sağlamak için Telefonla Doğrula seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Bunu ardından ise mesajdaki kodu girmeniz yeterli olur.

Google my business (İşletme Girişi) e-postayla doğrulama

Google işletme girişini e-postayla doğrulama yönteminin sadece belirli işletmeler için geçerli olduğunu söylemekte fayda vardır. Çünkü e-postayla işletme girişi doğrulama her işletme için sunulmamaktadır. Eğer bu seçeneği görmüyorsanız farklı bir doğrulama yöntemi tercih etmeniz gerekir. İşletme girişinizi e-postayla doğrulama öncesinde doğrulama ekranındaki e-posta adresinize erişim sağlayabildiğinizden emin olmanız gerekir. E-postayla işletme girişi doğrulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Girişin oluşturulmasının ardından doğrulama işlemine dönülür ve buradan Google Benim İşletmem ekranına geçilerek doğrulanmak istenen işletme seçilir ve Şimdi Doğrula butonuna tıklayın.
 • Daha sonra ise doğrulama seçenekleri listesine gidin ve E-posta seçin.
 • Bunun hemen sonrasında ise e-postanızı kontrol edin.
 • E-posta adresinize gelen doğrulama butonuna tıklayın. Bunun yanında isterseniz e-postanıza gelen kodu direkt olarak Google Benim İşletmem ekranında yer alan kontrol panelinde de girebilirsiniz.

İşletme girişini (my business) anında doğrulama

Eğer daha önceden işletmenize ait web sitenizi Google Search Console üzerinden doğruladıysanız, bu sizlere işletme girişinizi anında doğrulama imkanı sunar. Siz de anında işletme girişi doğrulaması yapmak için daha önce sitenizi Search Console ile doğruladığınız e-posta hesabını kullanarak Google Benim İşletmem üzerinde oturum açmanız gerekir. Bu şekilde yapılan doğrulama işleminin sadece belirli işletmeler tarafından kullanılabildiğini söylemek doğru olur.

Bir Yorum

 1. Sigorta Şirketi

  Haritalarımız her yerde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir